بازگشت

شهریور/30/00

اشتراک گذاری

راهنمای انتخاب صندلی اداری مناسب

با توجه به تاثیری که تجهیزات اداری بر سلامت و کارایی کارکنان هر سازمانی دارد، لذا در این مطلب از وب سایت شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری پادیران برآن شدیم تا شما را با نکات ضروری در انتخاب صندلی اداری به هنگام خرید مبلمان اداری آشنا کنیم.

اهمیت انتخاب صندلی اداری مناسب بر سلامت افراد

کارمندان حداقل یک سوم روزشان را در محل کار می‌گذرانند. 8 ساعت کار مداوم حتی بدون محاسبه زمان‌های مختص به جلسات یا اضافه کار، زمان کمی نیست. در تمام این ساعت‌ها نیاز به یک صندلی استاندارد با ارگونومی راحت بیشتر از هر چیز دیگری اهمیت دارد.

چنانچه کارمندان یک شرکت انتخاب صندلی اداری مناسب نداشته باشند، بعد از چند ساعت نشستن احساس درد و ناراحتی و خستگی می‌کنند. این احساس درد و ناراحتی به مرور منجر به بروز عوارض جسمانی مانند کمر درد، درد گردن، بروز انحنای نامتوازن ستون فقرات، پا درد و به طور کلی به خطر افتادن سلامتی و در پی آن کاهش راندمان کاری می‌شود.

برای پیشگیری از مواجهه با چنین مشکلاتی انتخاب و خرید مبلمان اداری مناسب که صندلی بخشی از آن است اهمیت فراوانی دارد. شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری پادایران در این مطلب شما را برای یک انتخاب مطمئن راهنمایی می‌کند.

اگر قصد خرید مبلمان اداری و انتخاب تجهیزات اداری مناسب را دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله “عوامل موثر در انتخاب شکل و اندازه میز کنفرانس” از بلاگ پادایران را نیز مطالعه کنید.

1 : صندلی اداری باید انحنای مناسبی داشته باشد

مبلمان اداری استاندارد باید تا حد امکان مطابق با ساختار و فرم طبیعی بدن انسان طراحی شده باشد. بدن انسان در قسمت بالاتنه فرم اس مانندی دارد که باید هنگام انتخاب صندلی اداری به آن توجه شود.

در انتخاب صندلی اداری تکیه گاه باید این فرم S مانند را داشته باشد که بر اثر نشستن طولانی به کمر و ستون فقرات فشار وارد نشود.

انتخاب صندلی اداری مناسب

2: صندلی اداری باید قابلیت ضد تعریق داشته باشد

بیشتر کارمندان از عرق کردن و چسبیدن لباس به بدن‌شان و سایش با صندلی بعد از ساعت‌های طولانی نشستن گلایه دارند.

عرق کردن در چنین شرایطی علاوه بر اینکه موجب کلافگی می‌شود و راندمان کاری را پایین می‌آورد در دراز مدت منجر به بروز مشکلات پوستی نیز می‌شود. به همین دلیل خیلی مهم است که صندلی مجهز به لایه ضد تعریق باشد.

3: صندلی اداری باید قابلیت خم شدن به عقب را داشته باشد

صندلی‌هایی که زاویه 90 درجه دارند برای نشستن به مدت زیاد مناسب نیستند. از این صندلی‌ها اغلب برای گفت‌وگوهای کوتاه، استراحت مراجعه کنندگان و به طور کلی افرادی که به عنوان کارمند رسمی در شرکت فعالیت ندارند استفاده می‌شود.

در انتخاب صندلی اداری مناسب باید قابلیت شکل‌پذیری تا زاویه 110 درجه داشته باشد. یعنی وقتی برای رفع خستگی به آن تکیه می‌کنید به راحتی به عقب خم شود و بدون اتلاف وقت هم به حالت قبل برگردد.

پیشنهاد مطالعه: با اصول معماری داخلی اداری آشنا شوید.

4: نرمی و سفتی صندلی باید متعادل باشد

نشستن روی یک صندلی که بیش از حد نرم یا سفت باشد به مرور خسته کننده می‌شود. اگر صندلی بیش از حد نرم باشد مانع از حرکت آسان کارمند می‌شود.

برای جابه‌جایی باید از جای خود بلند شود که حتی آن هم برایش راحت نیست. چنانچه صندلی خشک و سفت باشد به ستون فقرات آسیب وارد می‌شود. بنابراین بهتر است هنگام خرید مبلمان اداری به رعایت متوسط نرمی و راحتی صندلی دقت کنید.

انتخاب میز و صندلی اداری

5: صندلی اداری باید چرخدار باشد

کارمندان یک شرکت در آن واحد چند کار را به صورت همزمان انجام می‌دهند. درحالی که مشغول کار کردن با کامپیوتر هستند، تلفن را جواب می‌دهند و مشغول مکالمه می‌شوند. در حین انجام همین کار ممکن است برگردند و از دستگاه پرینتر استفاده کنند.

برای یک کارمند ثابت باید شرایطی فراهم باشد که بتواند تا حد امکان بسیاری از این قبیل کارها را به صورت نشسته انجام دهند. داشتن یک صندلی اداری چرخدار که قابلیت چرخش به اطراف را داشته باشد گزینه مناسبی برای تحقق این هدف است.

6: نشیمن صندلی اداری نباید بیش از حد گود باشد

هنگام انتخاب صندلی اداری نشیمن صندلی هم باید همانند تکیه‌گاه آن از یک قوس مناسب برخوردار باشد. نباید بیش از حد گود باشد چون هنگام بلند شدن مشکل ایجاد می‌کند و نشستن طولانی هم فشار مضاعفی بر بدن وارد می‌کند.

چنانچه نشیمن صندلی برآمده باشد هم همین مشکلات پیش می‌آید. بهتر است در انتخاب صندلی اداری، قسمت نشیمن صندلی از یک ارگونومی طبیعی تبعیت کند. در واقع طراحی و تولید تجهیزات اداری در انتخاب صندلی اداری مناسب، بیشترین تاثیر را دارد.

جهت خرید مبلمان اداری و سایر تجهیزات اداری می‌توانید از طریق شماره تماس موجود در وب سایت و یا شبکه‌های اجتماعی با کارشناسان و طراحان شرکت مشاوره دکوراسیون داخلی اداری پادیران آشنا شوید.

نظرات

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید.

ورود /ثبت نام